Weekend Mistrzów 2017

2017-06-26

W ubiegłą sobotę, 24 czerwca na obiekcie Stadionu Śląskiego w Chorzowie, odbyła się piąta edycja Weekendu Mistrzów, czyli finałów Polskiej Ligi Lacrosse. Tegoroczne wydanie było wyjątkowe ponieważ w zmaganiach brało udział łącznie osiem drużyn, a to za sprawą drużyn żeńskich, które rozgrywały również swoje mecze medalowe w tamach ligi.

Stadion Śląski już dobrze zna dyscyplinę lacrosse, stołeczna drużyna AZSu Legion Katowice regularnie rozgrywa tam swoje mecze domowe, dodatkowo boisko gościło już kadrę narodową kobiet oraz drużyny z Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet, które odbywały mecze w ramach turnieju. Weekend Mistrzów to impreza najważniejsza w roku, ze względów organizacyjnych oraz zakończenia sezonu dla wszystkich drużyn, które zakwalifikowały się do najlepszej czwórki.

Jako pierwszy mecz w ramach walki o 3 miejsce w lidze żeńskiej rozegrały drużyny Kraków Queens oraz Korsarki Trójmiasto. Obie ekipy stawiły się na boisku w pełnych składach jednak z brakiem największych ogniw w postaci Karoliny Czarnoty (Kraków), Alicji Ogorzałek, Aleksandry Walczyńskiej i Klaudii Jereczek (Korsarki), które poza ligą zasilają reprezentację Polski Kobiet w lacrosse. Nie wpłynęło to jednak negatywnie na widowisko jakie prezentowały pozostałe zawodniczki na boisku, doświadczony skład z północy musiał postawić twarde warunki dla młodziutkiej kadry z Małopolski, która nadawała szybkie tempo w grze tranzycyjnej. Mecz nie był rozstrzygnięty do ostatnich minut, znakomite parady bramkarskie po obu stronach skutecznie zatrzymywały strzały lecące w światło bramki. Zwycięską bramkę trafiła Dominika Bednarska obsłużona podaniem od Dominiki Buchty. MVP spotkania powędrował do bramkarki z Krakowa, Ewy Bubuli.

Wynik meczu: Kraków Queens 5 :  4 Korsarki Trójmiasto

Kolejna odsłona to mecz o 3 miejsce mężczyzn, gdzie ponownie drużyna z Małopolski – Spartans Oświęcim, mierzyła się z gośćmi ze stolicy, Gromem Warszawa. Pierwsza odsłona spotkania to cios za ciosem, jednak większe zgranie dało się zauważyć po stronie Oświęcimian, którzy konstruowali składne akcje wykańczane celnymi strzałami dzięki grze tranzycyjnej Jakuba Klimasa, zdobywcy MVP tego meczu. W trzeciej kwarcie nastąpiło przełamanie warszawskiej defensywy i Spartans wyszli na 3 bramkowe prowadzenie. Mimo znakomitej dyspozycji Kacpra Chmielewskiego grającego w bramce, Grom nie zdołał odrobić strat do przeciwnika, który kontrolował już do końca przebieg spotkania. Ofensywa Oświęcimia, w której znakomicie rozumieją się Tomasz Trzewik i Jakub Chwierut punktowała jeszcze dwukrotnie w ostatniej odsłonie spotkania i to wystarczyło, aby po raz drugi Spartans mogli się cieszyć ze zdobycia brązowego medalu w PLL, powtarzając wyczyn jako debiutanci sprzed czterech lat.

Wynik meczu: Spartans Oświęcim 11 : 6 Grom Warszawa

foto. Marek Stor

Mecz o pierwsze miejsce kobiet to niezmienna walka dwóch drużyn – Kosynierek Wrocław i Poznań Hussars Ladies. Oba składy opiewają w nazwiska, które tworzą trzon reprezentacji Polski, jednak puchar zawsze wędrował na Dolny Śląsk, do Wrocławia. Tym razem było inaczej, Hussars nadawały tempo od samego początku, kontrolując tym samym przebieg spotkania. W składzie Kosynierek brakowało kontuzjowanych Patrycji Malmon oraz Katarzyny Czarneckiej, które zostały uzupełnione młodszymi zawodniczkami. Mimo stałego prowadzenia Poznania, widowiska dostarzczały kolejne obrony Agaty Lubowieckiej czy Marty Neumann po przeciwnej stronie boiska. Szczytową formę w tym sezonie notowała Olga Skorupka trafiając czterokrotnie do bramki Wrocławia, zgarniając tym samym tytuł MVP meczu.

Wynik meczu: Poznań Hussars Ladies 8 : 3 Kosynierki Wrocław

Zwieńczeniem Weekendu Mistrzów był mecz na szczycie Polskiej Ligi Lacrosse mężczyzn, po raz trzeci w finale spotkali się obrońcy tytułu – Kosynierzy Wrocław i wice mistrzowie Kraków Kings. Składy pomarańczowych zasilił ponownie Wojciech Filipek, który stanowił wzmocnienie w ataku, natomiast królowie kończyli sezon bez takich nazwisk jak: Piotr Rybak, Tomasz Serwatka czy Clemens Mitchell, którzy opuścili szeregi złotych po rundzie jesiennej. Zawodnicy obu stron jeszcze tydzień wcześniej rozgrywali mecze w barwach kadry Polski podczas Austrian Open w Wiedniu, jednak na boisku nie dali po sobie poznać zmęczenia z turnieju. Pierwsza kwarta to długie, jednobramkowe prowadzenie Kosynierów, zwieńczone niestety dwoma błędami, które poskutkowały osłabieniem dwuminutowym w kolejnej odsłonie meczu i dwoma punktami dla Kings, zainkasowanymi dzięki Michałowi Buckiemu, dominującemu na face-offie oraz Patrykowi Piękosiowi. Na kilka minut przed zakończeniem drugiej kwarty Wrocław doprowadza do wyrówniania na 3:3. Kosynierów przed prowadzeniem zatrzymał jeszcze dwukrotnie Michał Tomczyk zmieniający w bramce Przemysława Tabora, którego mogliśmy oglądać od początku trzeciej kwarty. Druga połowa to cios za ciosem, widowiskowe obrony Dawida Zająca i celne strzały Ryszarda Matkowskiego czy Mikołaja Śmigla, zamykały nadal wynik w remisie 6:6. Grzegorz Lasoń, były zawodnik Kosynierów, trafiając na 7:6 dał sygnał do natarcia, który spotkał się z szybkim kontratakiem od Mikołaja Śmigla, który zdołał pokonać dwukrotnie Tabora w bramce. Na minutę przed końcowym gwizdkiem królowie odzyskują piłkę w ataku zyskując dodatkowo grę w przewadze man-up na 20 sekund przed końcem. Znakomicie działający atak królów nie zdołał jednak doprowadzić do wyrównania dzięki obronie Dawida Zająca, który rozwiał nadzieje przeciwnika, zgarniając MVP tego spotkania.

Wynik meczu: Kosynierzy Wrocław 8 : 7 Kraków Kings

Całe wydarzenie zebrało w sumie ponad 80 zawodników boisku i około 150 widzów na trybunie. Drużyny z Katowic jako współorganizatorzy wydarzenia zadbały o dobrą oprawę medialną i przygotowanie obiektu, co przełożyło się na znakomite widowisko prezentowane przez drużny z całej Polski. Rozdane zostały również nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników: