W dniach 10-20 lipca 2024 roku portugalska Braga była gospodarzem Mistrzostw Europy w Lacrosse, które okazały się szczególnie ważnym wydarzeniem dla Reprezentacji Polski Kobiet. Polki po raz pierwszy w historii wzięły udział w tym prestiżowym turnieju, co samo w sobie było już ogromnym osiągnięciem. Ich debiut zakończył się zdobyciem wysokiego 13. miejsca, a występy naszych rodaczek dały dużo powodów do dumy.

Na przestrzeni mistrzostw, reprezentantki Polski rozegrały osiem emocjonujących spotkań, z których aż cztery zakończyły się ich zwycięstwem. Taki bilans, jak na pierwszy start w międzynarodowej imprezie tej rangi, świadczy o rosnącym poziomie i coraz większym doświadczeniu polskiej drużyny. Walka na boisku była zacięta, a Polki niejednokrotnie pokazały, że potrafią stawić czoła bardziej doświadczonym zespołom z Europy. Nasze zawodniczki zdobyły aż 65 goli! Mimo że największą uwagę zawsze przyciągają osoby, które strzelają bramki, to nie można zapominać o asystach (w liczbie 29), które wskazują na grę zespołową naszej Reprezentacji oraz świetnie przygotowanej obronie. Warto dodać, że aż pięć zawodniczek z kadry Polski na co dzień gra w Stanach Zjednoczonych, gdzie lacrosse jest znacznie bardziej popularny. Ich doświadczenie zdobyte na amerykańskich boiskach miało na pewno duży wpływ na sukces zespołu w Bradze, jednak nie można zapominać, że dziewczynom nie udało się osiągnąć wszystkich zamierzonych celów.

Wynik Polek był historyczny, ale pozostawił pewien niedosyt, zarówno wśród kibiców, jak i samych zawodniczek, które miały ambicje na wyższe lokaty. Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte w Bradze pomoże zawodniczkom poprawić wynik w nadchodzących zawodach. Już na początku 2025 roku Polki będą miały okazję ponownie zmierzyć się z międzynarodową czołówką i osiągnąć lepszy rezultat, bowiem w marcu odbędą się kolejne Mistrzostwa Europy tym razem w formule olimpijskiej (SIXES), tzn. 6 na 6.

Bezwątpienia zajęcie 13. miejsca na Mistrzostwach Europy ma jeszcze dodatkowe znaczenie, gdyż drużyna zapewniła sobie awans do drugiej dywizji na Mistrzostwa Świata w 2026 roku. To ogromny sukces, który daje Polkom możliwość dalszego rozwoju oraz udziału w rywalizacji na najwyższym światowym poziomie.

Debiut polskiej reprezentacji na tak ważnym turnieju jest dużym krokiem naprzód dla tej dyscypliny w Polsce, zwłaszcza że w 2028 r. w Los Angeles lacrosse pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich. Udany występ w Bradze pokazuje, że polski lacrosse idzie w dobrym kierunku. Zdobyte przez nasze zawodniczki cenne doświadczenie na pewno zaowocuje w kolejnych latach.

Gratulujemy wszystkim zawodniczkom, trenerom i całemu sztabowi organizacyjnemu. Trzymamy kciuki za przyszłe sukcesy!